wtorek, 9 kwietnia 2013

COŚ EXTRA. PROCES DECYZYJNY, ZARZĄDZANIE POZYCJĄ, SYSTEMOWE PIRAMIDOWANIE POZYCJI.

Postaram się w tym poście opisać proces decyzyjny jaki następuje przy każdym otwarciu pozycji.
Wybrałem akurat złoto, bo tu akurat będzie to łatwe do przedstawienia.

Analiza techniczna jest wszystkim, jedyne co ja powinienem robić to prawidłowo czytać wykresy.

Jakiś czas temu zaprezentowałem, wejście na złocie. Pretekstem do otwarcia pozycji długiej dała mi świeca japońska ukształtowana w formacje "młota" (zaznaczona na fioletowo na poniższym wykresie)



Po tym jak formacja w pełni się zakończyła, Ustawiłem zleceni kupna na wykresie  1h Jak widać z małym stopem  (zgodnie z innym już wcześniej testowanym systemem transakcyjnym). Normalnie po zakończeniu takiej formacji jak "młot:" powinno się ustawić stopy parę pipsów pod zakończoną formacją. 

Po tym jak pozycja jest otwarta, widzimy duże wybicie w górę, ten ruch ceny możemy nazwać "akcją". W takim wypadku nie robimy nic, dopóki cena nie zakończy świecy i nie wykona ruchu w dół, ten ruch w dół to będzie "reakcja" kiedy to nastąpi, mamy podstawy do stworzenia się trendu. Kiedy natomiast cena wybije wierzchołek mamy już trend. (patrz wykres niżej).
Gdy cena wybiła ostatni szczyt zamknąłem 50%  pierwszej pozycji, a to po to aby zabrać już część zysków i transakcja jako całość nawet gdyby cena nie poszła w moim kierunku była zyskownym trejdem. 

Patrząc na wykres widać jeszcze dwie otwarte pozycje, środkowa pozycja jest to tak zwana pozycja "wewnętrzna",  (w mojej terminologii) :) wynikająca ze zniesień wewnętrznych fibonacciego, jest otwierana jeśli cena spełni odpowiednie warunki.:
1. Wykres dzienny daje nam odpowiednio duży potencjał ruchu ceny. 
2. Widać wyrazne cofnięcie się ceny na którymś z zniesień wew. fibonacciego w tym przypadku był to poziom 61.8
3. Pozycja jest aktywowana poprzez zlecenie oczekujące na niskich interwałach czasowych (zgodnie z wcześniej testowanym systemem transakcyjnym) 

Trzecia pozycja jest pozycją wybiciową i zlecenie kupna zostało ustawione po pierwszych oznakach korekty czyli "reakcji" stop loss ustawiany jest poniżej widocznego już ruchu korekcyjnego.

Zasięg ceny obydwu zniesień to poziomy fibonacciego 161.8. zaznaczone na wykresie niebieską linią. (wykres poniżej) 


Dotarcie ceny do niebieskiego poziomu oznaczało by zakończenie formacji AB/CD i tym samym zakończenie całego ruchu wzrostowego. (wykres niżej )


Gdyby zaistniała taka sytuacja to bardzo prawdopodobna wydaje się formacja podwójnego szczytu na wykresie jednodniowym. I kontynuacja spadków na złocie. (wykres niżej )
Ale to już taka spekulacja z mojej strony :)

 Przedstawiony proces jest opisany powierzchownie. Wnioski wyciągajcie sami :))

Przedstawione w niniejszym blogu treści są sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy.